Yunan Adası seyahatlerimiz bizi her zaman mutlu ediyor. Yunan mutfağına bayılıyor, o dinginliği ve tabi ki ouzo’yu çok seviyoruz. İzmir’e taşındığımızdan beri adalar bizim için daha ulaşılabilir oldu. Sabahın çok erken saatlerinde Samos yada daha çok bilinen adı ile Sisam Adası için yola çıkmaya hazır olsak da feribota binen son aile olduğumuzu sanırım söylememe gerek yok. 

Samos’a Nasıl Gidilir?

Samos’a gitmek için 2 seçeceğiniz var. Ya Kuşadası’ndan ya da Seferihisar’dan feribota bineceksiniz. Biz eve yakınlığından dolayı Seferihisar’ı tercih ettik. Gidiş – dönüş feribot biletini Samos Star Firması‘nda 35 euroya aldık.  Kuşadası’ndan kalkan feribotlar Vathy veya Phthagorion‘a, Seferihisar’dan kalkanlar ise Karlovasi‘ye gidiyor. Vathy aslında Samos Adası’nın merkezi diyebiliriz ve Karlovasi ile araları yaklaşık 30 km.  Gidip geldikten sonra gönül rahatlığı ile Kuşadası’ndan geçmenin, Ada’nın merkezinden gezinize başlamak anlamında daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

Yol yaklaşık 2 saat sürüyor ama hiç sıkıcı değil. Belki bize denk gelmiştir, o kadar az kişi vardı ki feribotta, denizi dalgaları izleyerek, sohbetle geçirdik zamanı. Daha önceki Sakız Adası tecrübelerimize benzer olarak gümrük işlemleri yavaş. Yeni bir yer görecek olmanın heyecanı ve zaman kısıtı stresi nedeniyle hemen bitsin adaya adımımızı atalım istiyoruz.

Yunanistan’ın Osmanlı’dan aldığı en son ada olan Samos Adası gerçekten tam da karşı kıyımızda bulunuyor. Yolculuğun 2 saat sürdüğüne bakmayın Kuşadası Dilek Yarımadası’nın hemen karşısı. Yaklaşık 45 bin civarı nufusa sahip ada ulaşım kolaylığı nedeniyle biz Türklerin de gözdesi. Samos’a gidebilmek için Schengen vizenizin olması gerekiyor.

Yunan Adaları Araç Kiralama

Adanın hakkını verebilmek için araç kiralamanızı ve eğer araç kiralayacaksanız kesinlikle önceden rezervasyon yapmanızı öneriyorum. Daha önceki seyahatlerimizden tecrübe ile sabit bu öneri size gezinize başlamak için epey zaman kazandıracak. Araç kiralama ücretleri ortalama 35 euro/gün ve dediğim gibi rezervasyonunuz var ise ilgili kişiler sizi limanda karşılayarak aracınızı teslim edeceklerdir. Bununla birlikte belirtmekte fayda var, dediğim gibi Karlovasi, Samos’un Vathy ve Phythagorion şehirlerine göre daha az turistik dolayısıyla araç kiralama şirketi olarak da alternatifiniz çok olmayacaktır. Biz Aegean Sky Rentals firmasını kullandık ve herhangi bir sorun da yaşamadık. Diyelim ki günübirlik geldiniz ve sadece bir yer plajda takılıp döneceksiniz, o zaman en uygun plaj Potami Beach ve buraya taksi ile rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz (5 €). 

Karlovasi

Karlovasi her ne kadar Samos’un büyük şehirlerinden biri olarak geçse de şehir denilince büyük karmaşık bir yer canlanmasın gözünüzde, Karlovasi sakin, dingin… Deniz odaklıyız, elimizde olan azıcık zamanı plajlarda değerlendirmek istediğimiz için bir grup önden plaja gidiyor, biz dahil bir grup da gelmişken Karlovasi içerisinde bir tur atalım sonra gelelim yönünde tercihini kullanıyor. Dediğim gibi Karlovasi küçük bir yer, özellikle liman çevresinde öyle alışveriş yapabileceğiniz vs. bir yer bulunmuyor. Biz önce deniz kenarında birer kahve içtik sonra da Agios Nikolaos Kilisesi‘ni görmek için biraz yürüdük. Kilise güzel ve bu şehrin önemli yapılarından. Bu arada gittiğimiz dönemde, festival dolayısıyla boyanmış duvarlar çok güzeldi. Sanat taşa ruh katıyor, bu bir gerçek.

Samos Adası Plajları

Kiliseyi de gördükten sonra aracımıza biniyor, ver elini Potami Beach diyoruz. Ada’nın bu tarafındaki Potami Beach, Karlovasi‘ye en yakın plajlardan biri. Yukarıdan görülen deniz berrak, rengi şahane. İndiğimiz yer girişinde bir restaurant da olan Hippy’s

 

Hem keyifli, hem sakin hem de restauranttaki yemekler gayet lezzetli. Müzikler güzel, dekorasyon çok hoş. İçecek yiyecek birşeyler aldığınızda sahildeki şezlong ve şemsiyeler ücretsiz. Menü fiyatları da oldukça makul, tabi ki euro olarak düşünmeniz gerekiyor 🙂 Kişi başı 20-25 euroya rahatlıkla yer, içer günü geçirebilirsiniz. Deniz gerçekten de kristal berraklığında, doğası yemyeşil. Hayranlık duymamak elde değil.

,

Diğer tarafa yani Vathy’e doğru giderseniz ise göreceli yakın mesafelerde Tsamadou, Lamonakia gibi harika plajlara da ulaşabilirsiniz. Biz öğleden sonra Potami‘den ayrılarak aracımıza biniyor ve Tsamadou Beach‘e gidiyoruz.

Burası da aynı şekilde tertemiz berrak şahane bir denize sahip. 

Lemonakia ise buradan hemen birkaç dk uzaklıkta ancak orada zaman geçirmeyip sadece yukarıdan bakmakla yetindik. Tsamadou biraz daha populer ve haliyle daha kalabalık. Birkaç tane işletme var biz en sakin olanı tercih ettik. Şezlonga para vermedik, sadece içtiklerimizin ücretini ödedik.

Samos Adası Konaklama

Biz konaklamadık ama Samos Adası’nda konaklamak için pekçok seçeneğiniz bulunuyor. Biz eğer kalacak olsaydık genelde yaptığımız gibi yine airbnb.com‘dan ayarlayacaktık. Herkesin tatilden, kaldığı yerden beklentisi elbette farklı ama aklınızda olsun diye hatırlatmak istedim. Bir de konaklamak için Kokkari bence doğru bölge.

Zamanımız doldu. Limana dönüyoruz, dönme zamanı geldi. Yanıbaşımızdaki bu cennet Ada’ya tekrar geleceğiz….

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin