Dünya olarak yaşamayı hiç tahmin etmediğimiz bir süreçten geçiyoruz. Birkaç ay öncesine kadar kim derdi ki sokağa çıkmak sağlığımız için tehlikeli olacak, maskesiz insanlar gördüğümüzde yadırgayacağız. Gelin görün ki şu anda gerçeğimiz bu. Daha ne kadar süre tatil planı yapamayacağız belli değil.

Havaların da ısındığı bu pandemi günlerinde haydi İtalya‘yı evimize getirelim güzel ferah bir limoncello yapalım 🙂

İtalya‘da güzel bir öğlen ve/veya akşam yemeğini katkı maddesi içermeyen, rengini, kokusunu Amalfi limonlarından alan buz gibi bir kadeh limoncello tamamlamak bir gelenektir. Limoncello, arancello (portakal), meloncello (kavun) veya adında ‘cello olan diğer likörler meyvenin kabuğundaki yağ esansları ile yapılmış tatlı likör anlamına gelmektedir. Bizim her İtalya seyahatimizde bizimle eve bir şişe de limoncello döner.

İşte bu harika içeceği siz de evde rahatlıkla aşağıdaki tarif ile yapabilirsiniz. 

  • 500 ml etil alkol (eğer etil alkolünüz yoksa herhangi bir marka votka da kullanabilirsiniz. Geleneksel tariflerde etil alkol olmakla birlikte biz de bu koşullar altında evde olan bir votka kullandık)
  • 10 adet limon
  • 230 gr toz şeker
  • 390 ml su
  • Kavanoz & Şişe

Limon kabuklarını ince ince kesin. Burada önemli olan beyaz kısımların kesinlikle olmaması çünkü limoncellonuzu acı yapacak olan işte bu beyaz kısımlar.

Kabukları kavanoza koyup üzerine etil alkol veya votkanızı ekleyin. Kapağını sıkıca kapatarak serin bir ortamda en az 3-4 hafta bekletin. Ne kadar süre bekletirseniz o kadar iyi olmakla birlikte, geleneksel tariflerde limoncello için 3-4 hafta beklenmektedir. Biz 21 gün bekledik.

Bekleme süresi sonunda su ve şekeri karıştırıp kaynamamasına dikkat ederek sadece şeker eriyinceye kadar ısıtın ve şerbetinizin soğumasını bekleyin.

Limon kabuklarını süzgeç yardımı ile güzelce ayırın.

Soğumuş şerbetiniz ve kabukları uzaklaştırılmış votka/etil alkolünüzü karıştırın.

Renginin güzelliğine de tadına da bayılacağınız limoncellonuz hazır.

Buon appetito, afiyet olsun… 

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin