Geldi gelecek derken uzun ve sıkıcı bir kışı geride bıraktık yavaş yavaş ufacık çanta içerisine bikini, terlik, havlu alıp kaçamak yapmaya hazırlanıyoruz. Bu yıl artık İzmir’de yaşadığımıza göre bu kaçamakları daha çok yapabileceğiz hatta bir cumartesi sabahı uyanıp “Canım bi Chios yapalım diyebileceğiz 🙂 Bana her ne kadar kapı vizesi mantıklı gelmese de taliplisi çok. E o halde bana da yazmak düşer.

Takip edenler bilir, Avrupa Birliği Komisyonu, mülteci sorunları sebebiyle Yunan adalarına seyahatte kolaylık sağlayan “kapıda vize” uygulamasına son vermişti. Bu durum Türk halkını üzdüğü kadar Yunan Halkını da üzdü çünkü bizim kadar onların ekonomisi de turizm gelirlerine bağlılar.

Gelin görün ki 8 Mart tarihli habere göre, Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, Yunan adalarına girişte, kapıda vize alınabilmesini sağlayan uygulamanın bir yıl daha uzatılacağını Avrupa Komisyonundan konuya ilişkin resmi yanıtın gelecek günlerde Atina’ya iletileceğini belirtti.

Yorgos Katrougalos, daha önce aksi yönde verilen kararın değiştirilmesi için hükümetin çaba harcadığına dikkati çekerek, “En sonunda çalışmalarımız ürün verdi, AB Komisyonunun Göçten Sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos dün Brüksel’de söz konusu adaların belediye başkanlarına ‘kapıda vize’ uygulamasının bir yıl daha uzatıldığını söyledi” ifadesini kullandı.

Bu ne demek oluyor? Eğer gerekli şartları sağlamışsanız en önemlisi pasaportunuzu yanınıza almayı unutmadıysanız Datça’dan Symi yada Rodos’a, Çeşme’den Sakız’a, Bodrum’dan Kos’a geçebileceksiniz. Yunanistan’ın  Kos, Rodos, Midilli (Lesvos), Sakız, Samos, Sisam ve Kastellorizo adaları için geçerli olan Kapı vizesi   “15 gün Kalış Süreli Tek Girişli Yunanistan vizesi” anlamına geliyor.

Kapı Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşlem bedeli dahil 55€ ile 60€ arasında değişen ücretler ödeniyor. Kapıda vize uygulamasında çocuklar için ayrıca işlem yapılması gerekiyor. 0-12 yaş arası çocuklar için bazı acenteler ücret talep etmiyor ve sadece 15-20 €uro hizmet bedeli alınıyor. Yani aslında kapı vizesi almak ucuz değil. Çok daha uzun süreli ve başka ülkelere de giriş yapabileceğiniz Schengen vizesi de yaklaşık bu ücrete alınıyor.

İkinci önemli konu ise hadi yarın Kos’a geçelim, bugün de gidip vize alalım diye bir durum yok. Kapıda vize almak nereden baksanız 4 iş günü sürüyor.

Neyse buna rağmen kapıda vize almak istiyorsanı o zaman planlanan gidiş tarihinden en az 3 gün önce ilgili limana iletilmesi gereken belgeler ise şöyle;

 • Pasaport fotokopisi

  Pasaportta KKTC giriş kaşesi bulunmaması gerekiyor. TC vatandaşları pasaportlarında KKTC giriş damgası mevcutsa  politik sebeplerden dolayı Yunanistan’a giriş yapamıyorlar. Girmek için yeni pasaport almanız gerekiyor. Çıkış gününden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi olması gerekiyor. Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekiyor.

 • Varsa önceden alınmış Schengen vizeleri fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet vize için çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Gidiş-dönüş adalara ulaşım bileti
 • Otel rezervasyon çıktısı
 • Yunanistan vizesi başvuru formu
 • 6 aylık banka hesap/kredi kart hesap dökümleri
 • Vize ve acente hizmet harcı

Şimdiden mutluluk dolu kazasız belasız çok eğlenmeli tatiller 🙂

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin