Ben bu yazıyı hazırlarken hala ödemediğimiz trafik cezalarını düşünüyor ve söze “İtalya’da tüm kurallara tamamen uyun!” önerisi ile başlıyorum.
 

Toplu Taşıma 

 
Aslına bakarsanız Milano‘da toplu taşıma ile ulaşım çok rahat. Elinizde şehir içi otobüs hatları ve metro duraklarını gösteren bir haritanız da varsa hiç zorlanmadan hatta kimseye soru bile sormadan istediğiniz yere gidebilirsiniz. 
 
Üstelik de rahat olduğu kadar ucuz da. ATM noktalarından, otomatik makinalardan, çeşitli kırtasiye ve gazetecilerden, ATM App’den hatta Tim, Wind, Vodafone, H3G kullanıyorsanız 48444’ATM yazıp SMS göndererek aldığınız 1.5 euro luk bileti metro ve otobüslerde 90 dk boyunca kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında gün boyu sınırsız kullanabileceğiniz bilet 4.5 euro, 2 gün sınırsız kullanabileceğiniz bilet ise 8.25 euro.
Burada önemli olan konu biletinizi mutlaka onaylatmanız gerektiği. Otobüse bindiğinizde kimse size bilet sormuyor, makineye basıyorsunuz. Siz siz olun kimse kontrol etmiyor demeyin ve biletinizi mutlaka onaylatın ve onaylattıktan sonra da kaybetmeyin. Rastgele bir durakta otobüse kontrolcüler biniyor ve biletleri tek tek kontrol ediyor, eğer biletiniz yoksa yada basmadıysanız cezası tam 40 euro civarında. Eğer ki şehrin bir ucu olan Rho Fiera’ya gidecekseniz ki genellikle kongre, fuar vs burada yapılıyor bilet fiyatı 2.5 euro. Bir de sanırım büyük bavulunuz falan varsa o zaman da bilet almalısınız. Resmi olarak böyle deniyor ama biz hiç uygulamadık o yüzden emin olamadım şimdi. 
 
Araçla Ulaşım ve Park Yerleri
 
İşte bu en sıkıntılı olanı. Biz en son 4 günlük Milano gezimizde araba kiraladık ve inanın başımıza dert oldu. Araba kapıda dururken otobüse mi bineceğiz diyen Emrah, bir gün 3 toplamda 4 ceza yediğimizi görünce de şok oldu. Hatta cezaların 2 si 2 dk arayla. Bunda bir yanlışlık olmalı dedik ama adamlar nokta atış adresi falan da gönderiyorlar. Burada sıkıntı bir kere park yerleri. Mavi ve sarı çizili alanlar var sarı olanlar yerel halk için yani kartlı olanlar için maviler de bizim gibi misafirler için. Gelin görün ki zaten alanların çoğu sarı. Neyse oldu ki bir mavi alan buldunuz ve park metre cihazını da tesadüfen gördünüz (öyle 3m arayla yok, bazısı bir yan sokakta falan) bol bol atın cebinizdeki euroları, aman 2 saatlik attım bu yeter diyip sakın ola 3. saatte gitmeyin hiç acımıyorlar. Biz Duomo’dan dönerken arabayı park ettiğimiz yeri unuttuk tam 1 saat dolaştık ve bu bize 400 tl ceza olarak döndü.
Bir de geç saat olmuş ay şehir bomboş ne güzel rehavetine de kapılıp sinyal vermeden adım atmayın biz 2 ceza da öyle aldık. Sonuç olarak toplamda 2000 tl ye malolan tatilimizde 1600 tl lik trafik cezası yiyerek tarihe geçmiş bulunuyoruz. Yani demem o ki şehir içerisinde özel araca hiç gerek yok.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin