Tatil sadece yaz aylarında yapılır diye düşünmeyenlerdenseniz yıl içerisinde çok farklı noktalara çok ucuz fiyatlara uçak bileti almak mümkün. İsterseniz burnumuzun dibindeki çok güzel sahillere, isterseniz saatlerce sürecek yolculuktan sonra ulaşacağınız tropik ülkelere gitmek için aslında en mantıklısı bir süre öncesinden plan yaparak hem otel hem de ulaşımı daha uygun fiyatlarla halletmek. Açıkçası biz hiçbir zaman (hele de bebekten sonra) 10-20 hafta sonrasını tahmin edemediğimiz için tatillerimiz hep son dakikaya kalır. Genelimiz böyle değil mi? Uçak bileti alacağım zaman kullandığım tek adres ve mobil uygulama olan uluslararası seyahat arama motoru skyscanner.com.tr de 250 milyonun üzerindeki seyahat verisini inceleyerek Rezervasyon İçin En Uygun Zaman raporu hazırladı ve bu durumu onayladı :). Skyscanner’ın yayınladığı Rezervasyon İçin En Uygun Zaman raporuna göre, en uygun uçak biletlerini yakalamak için 20 hafta öncesinden aramalara başlanması gerekiyor. Ancak Türkler sadece 39 gün öncesinden rezervasyon yaparak uygun biletleri kaçırıyorlar. Rapora göre kısa ve uzun mesafe yolculuklarda rezervasyon için en uygun ay Kasım olurken, bu ayda rezervasyon yapılarak uzun mesafeli uçuşlarda %59 ve kısa mesafe uçuşlarda ise %35’e kadar tasarruf edilebiliyor ayrıca uçak biletleri için en pahalı ay ise Ağustos. Bu ayda Türkiye’de uçak bileti fiyatları kısa mesafeli uçuşlarda %44 oranında ve uzun mesafeli uçuşlarda ise %116 oranında normal fiyatlara göre artış gösterebiliyor.
Tatiliniz son dakikaya kaldıysa en pahalı bileti siz alacaksınız diye birşey yok, o durumda da yine ekonomik yollardan tatil ayarlamak mümkün. Havayolu firmaları bilet fiyatlarında günlük hatta saatlik değişiklikler uygulayabiliyorlar. Genellikle uçuş tarihine yaklaşıldıkça bilet fiyatlarında artış olmakla birlikte son dakika fiyat değişiklikleriyle birlikte aklınıza gelmeyecek fiyatlara bilet almak da mümkün olabiliyor. Elimde telefon bütün gün skyscanner.com.tr da mı gezeceğim? Tabi ki hayır, skyscanner.com.tr üzerinden gitmek istediğiniz rotayı seçiyorsunuz, istediğiniz uçuş için bir arama yapıyorsunuz ve arama sonuçlarında göreceğiniz “Fiyatlardan haberdar olun” linkine basıp e-posta adresinizi yazarak bir fiyat alarmı (price alert) kuruyorsunuz ve bu sayede de fiyat değişimlerinden anında haberdar oluyorsunuz. İstediğiniz uçuşun fiyatının değiştiği her an size otomatik e-posta yollanıyor yani saatlerce bilet araştırması yapmıyorsunuz hatta fırsat direk e-postanıza geliyor.
 
Havayollarının Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarını takip ederek, indirimli uçuş fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz. Sosyal medya aracılığı ile havayolu şirketlerinin kampanyaları konusunda da bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, havayolu şirketlerine üyelik programlarına katılarak, sadece üyelere özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin