Floransa Katedrali – Cattedrale di Santa Maria del Fiore- Floransa’nın en ünlü ve en büyük katedralidir. Aynı zaman da da Roma’da bulunan St. Peter’s ve Londra’da bulunan St. Paul’s’den sonra Dünya’nın en büyük 3. kilisesidir. Gotik tarzda olan bu yapı şehrin sembolü haline gelmiştir ve şehrin tepelerinden bakıldığında bütün ihtişamıyla kentin silüetindeki yerini almaktadır.

Şimdi biraz katedral bilgisi verelim, 1296-1436 yılları arasında inşa edilmiş olan Katedral, Santa Reparata Kilisesi üstüne inşa edilmiştir hatta kilisenin bodrum katında eski kilisenin kalıntıları görülebilmektedir. Floransa Katedrali’nin inşasına 1296 yılında Arnolfo di Cambio tarafından başlanmıştır. 100 yıllık inşaatın ardından 15. yy başlarına gelindiğinde kubbesi hala eksik olan katedral 1426 yılında kubbe mühendisi Filippo Brunelleschi tarafından tamamlanmıştır.
Filippo Brunelleschi, Rönesans dönemindeki İtalyan hümanist düşünürlerin ingegno yani “dahi” sıfatına layık gördüğü tarihteki ilk mimar hatta ilk sanatçı olarak kabul ediliyor. Kubbe’nin yapımında yaşadığı zorluklar ise çeşitli kitaplara ve belgesellere konu olmuş durumda. Bütün o zorlukların sonunda ortaya çıkan çok büyük ve inanılmaz güzellikteki  kubbe gerçekten de göz alıcı.. Kubbe’ye 463 basamakla çıkarak şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Katedralin dış kısmı pembe, beyaz, yeşil mermerler ile bezelidir. Katedralin dışı öyle güzelken içeriye girdiğinizde ise boş bir izlenim yaratmakta. Zamanla katedral içerisindeki eserlerde kayıplar meydana gelmiş ve bazı önemli parçalar ise Museum Opera del Duomo‘ya aktarılmıştır.

Not : Arnolfo, Ghiberti, Donatello, Luca della Robbia, Antonio Pollaiolo, Verrocchio, Michelangelo gibi sanatçıların en ünlü eserlerinin yer aldığı Il Grande Museo del Duomo 29 Ekim 2015’de açılıyor. Katedrali’nin girişinde bulunan saat 15. yüzyılda Paolo Uccello tarafından günün 24 saatinin güneşin batışına göre ayarlanmış olup hala çalışmaktadır.

Katedralde yer alan bir diğer ünlü eser Giorgio Vasari tarafından hazırlanmış olan “Last Judgement” freskidir. Floransa tarihinin başlıca ailesi olan Medici’lere mensup olan Grand Duke Cosimo de’ Medici tarafından görevlendirilmiş olan Vasari‘nin 1574’de ölümünün ardından Federico Zuccaro tarafından tamamlanmıştır. 6 satır ve 8 dikey bölümden oluşan kubbede freskler ayrı ayrı hazırlanmış olsa da birbirlerini tamamen bütünlemektedir. Öyle güzel ki boynunuz ağrımasa 3 saat incelersiniz. 

Ziyaret Gün ve Saatleri

Pazartesi, Çarşamba ve Cuma 00:00 – 17:00, Perşembe 10:00 – 15:30, Cumartesi 10:00 – 16.45, Pazar 13:30 – 16.45 arasında ziyarete açıktır.
Giriş ücretsiz
Kılık kıyafet kuralları var.

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin