Sanırım 2012de 2013de yağması gereken kar da yağmış ve bu yıl Ankaraya hiç kar kalmamış.. Neredeyse kış bitecek sadece bir kez sokakları beyaz gördük.. Bunun üzerine Erciyes’in o muhteşem sonsuz beyazlığı nasıl güzel geldi anlatamam..

Erciyes Kayak Merkezi Kayseri’ye yaklaşık 25 km uzaklıkta.. Kayseri için gerçekten büyük bir şans ve değer.. Erciyes Master Planı çerçevesinde merkezin çehresi birkaç yılda değişti.. Bu master plan 2005 yılında ATC (Austrian Tourism Consultants) firmasına hazırlatıldı. Daha profesyonel daha keyifli bir hal aldı kayak yapmak.. Daha önünde yol yok mu? Tabi ki var.. En basiti Dünya çapında bir kayak merkezi haline geldik sloganı ile yürütülen merkezde alkol olmaması bana anlamsız geliyor.. Gelen Rus turiste Alman’a bunu açıklamak zor olacaktır.. Herkes otelinde içsin deniliyor sanırım..

Herneyse..
Kayserili olduğum için söylemiyorum ama Kayseri Belediyesi muazzam çalışıyor, muazzam işler yapıyor.. Şu anda şehir merkezinden zirveye 4 şeritli yol ile çıkılmakta.. Yol yıl boyu açık tutulmaya çalışılıyor ancak yine de temkinli olmakta fayda var.. 

Kayak merkezinde çok geniş, ücretsiz otoparklar mevcut.. 

Kayak takımı, kızak, snow board vs. kiralamak için de pek çok seçenek var. Biz alışkanlık olduğu için Zümrüt’ten kiraladık.. Gün boyu kayak takımı kiralamak 15 tl..  


Merkez’de şu anda 8 olan mekanik lift sayısı önümüzdeki yıllarda 12’ye çıkacak.. En çok tercih edilenleri Zümrüt Telesiyej 1 ve T-Bar 1.. Bunların 2. leri zaten daha profesyonellerin kullandığı liftler.. 

Tek çıkış 5 tl, gün boyu 25 tl ki gün boyu aldığınızda bütün liftlerde geçerli. 

Bizim evimize 30 km mesafede olduğu için evde kaldık ama dışardan gelecek olanlar için hem dağda hem de Kayseri şehir merkezinde pek çok otel var. Şehir merkezindeki otellerin eminim hepsinin Erciyes servisi de mevcuttur.


Pistler ve daha fazlası için 🙂

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin