Türkiye’nin kalamar yenilecek en iyi 10 adresinden bahsetmiştim. Akyaka’daki Halil’in Yeri 3. sıradaydı ve kalamarına bayılmıştık. İstanbul’a gitmişken bu listede bulunan bir yeri daha deneyelim dedik. Sultanahmet’de bulunan, 5. sıradaki Balıkçı Sabahattin‘e gittik.


Yerini tam anlatamayacağım çünkü navigasyon cihazımız Juli bizi elimizle koymuşuz gibi götürdü buraya 🙂 Açıkçası mekan ile ilgili söyleyebileceğim çok fazla şey yok. Ben daha salaş bir yer hayal etmiştim ama yine de çok büyük olmasına rağmen kendi içerisinde sevimli bir yer. Biz 17 gibi gittik, sadece birkaç masa vardı, “20’den sonra tamamen doluyuz” dediler. “Zaten bir kalamar yiyip kalkıcaz” diyince rahatladılar. Görünen o ki oldukça da populer bir mekan, akşamları daha güzel olacağına şüphe yok. Biraz araştırdığımda İstanbul’daki en iyi balık restaurantlarından biri olduğunu da öğrendim. Öyle güzel yorumlar var ki açıkçası fazlasıyla doymuş bir şekilde gittiğimiz için üzüldüm.

Fiyatlar oldukça makul. Kişi başı balık, mezeler, içki dahil 40-100 tl gibi bir rakama rahatlıkla çıkabilirsiniz. Böyle bir aralık olması balık restaurantlarında normal diye düşünüyorum sonuçta hamsi de yiyebilirsiniz kalkan da 🙂 rakı da içebilirsiniz soda da 🙂 Kalamar porsiyon gazetede 10 tl olarak verilmişti, o 10’un üzeri hemen çizilmiş 15 yapılmış 🙂 Sadece 1 porsiyon kalamar için tam 45 dk beklediğimizi söylemeden edemeyeceğim. Aslında garsonlar da ilgili ama biraz yavaş. Ya, diğer 3 kalabalık, balıklı, rakılı masanın yanında bizim küçük, tek kalamarlı, 2 kadeh rakılı masamızı önemsememiş olabilirler ya da henüz ayılmamışlardı 🙂 Kalamarına gelince…. Çok daha iyilerini yediğimiz için açıkçası beklentimizi karşılamadı. Bir kere fazlasıyla kayış gibiydi. Gerektiği gibi marine edilmemiş ya da çok çiğ bırakılmış. Belki de biz uygun bir saatinde gitmedik diye olumlu düşünüyorum ve bu kadar güzel anlatılmış bir yere sadece kalamarından dolayı olumsuz eleştirilerde bulunmak istemiyorum.

Adres : Seyit Hasan Kuyu Sok. No: 1 Cankurtaran – Eminönü / İSTANBUL

Tel      :  +90 (212) 458 18 24 Balık yiyeceğim derken oltaya gelmeyin;  Alıntıdır : http://www.paramatik.com/balik-restoranlari 

 • Bir balık lokantasına gitmeden önce, gideceğiniz mekân hakkında bilgi edinin ve bir kişinin ortalama kaça çıktığını öğrenin.
 • ‘Mönü istemek masanın ortamını bozar,’ gibi bir düşünceniz varsa, mostra tezgahına yönelin. Genellikle mostra tezgahlarının yanında günlük balık fiyatları yazar.
 • Balık fiyatı yüksek geldiyse, yine mostranın yanında (masadan uzakta) ufak bir pazarlık yapabilirsiniz. En lüks balıkçılarda bile bu pazarlık söz konusu olabiliyor.
 • Balığı seçmiş olsanız da, siz garsona “Tamamdır” demeden pişirilmemesini söyleyin. Baktınız mezeler çok geldi, masadakilere hâlâ balık için yerleri olup olmadığını sorun. Herkes doyduysa da garsonu çağırıp, “Bizim balıkları iptal et” demekten çekinmeyin.
 • Mezeleri mönüden seçerken fiyatların adet hesabı mı yoksa porsiyon hesabı mı olduğuna dikkat edin.
 • İçki fiyatında bir sürpriz yaşamamak için içki mönüsünü isteyin ve bütçenize göre bir seçim yapın.
 • Kalabalık bir müşteri grubunu yemeye çıkarıyorsanız, önceden arayıp grup indirimi alabilirsiniz.
 • Hesapla birlikte dökümlü bir adisyon istemekten çekinmeyin.
 • Ismarladığınız balığı beğenmediyseniz geri yollamak en büyük hakkınız. Üstelik bu balığın adisyondan çıkarıldığından emin olun.
 • Birçok balıkçı adisyonla birlikte servis ücretini de alıyor. Eğer servis ücrete tabi ise daha fazla bahşiş bırakıp bırakmamak size kalmış. Ortalama bırakmanız gereken bahşiş, hesabın yüzde 10′u ile 15′i arasında değişiyor.

1 YORUM

 1. Güzel bir kalamarın peşinden 500-600 km giderim..gittimde..Babakale de kalamar yedikten sonra yazdığınız yerdekilerin anlamsız kaldığını göreceksiniz…Türkiye nin en batısı Babakale Assos a gidince kesin uğramak gerekir..

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin