Tatilde kaldığınız yerin tatilinizi güzelleştirmeye etkisinin büyük olduğunu düşünenlerdenim. En azından içinize sinecek kadar temiz olmalı. Bu seferki İtalya tatilimizde seçtiğimiz evlerin tamamını airbnb‘den kiraladık ve hepsinden çok memnun kaldık. 

Sabah aynı köşe başında kahvaltımızı kruvasan sayısını arttırarak yapıyor ve yola koyuluyoruz. Güzel kızım Ada Mia bu kadar yürümeye hiç mızıklanmıyor bize ayak uyduruyor. 

Piazza Venezia

 
Piazza Venezia‘nın aslında özelliği bu meydanda bulunan Victor Emanuele Abidesi. 1885-1991 yılları arasında yani göreceli olarak yakın tarihte yapılmış olan bembeyaz yapı etkileyici.

Foro Romano (Roma Forumu)

Piazza Venezia‘dan Via dei Fori Imperiali Caddesi üzerinden Colosseum‘a devam ederken Roma‘nın gerçek tarihi ile karşılaşıyorsunuz. Etrafındaki onlarca devlet binası kalıntısı ile 50 m – 170 m büyüklüğündeki Roma Forumu. Mesela bu kalıntılar arasındaki Dacian savaşlarında savaşçı Trajan’ın zaferi üzerine yapılmış olan 30 m yükseklikteki Trajan Kolonu önemli kalıntılardan sadece biri. Roma İmparatorluğu’nun çeşitli yerlerinde bulunan forumlar şehirlerin ticari ve siyasi merkezi olup, gündemden haberdar olmak isteyenlerin bir araya geldiği önemli yerler olarak biliniyor. Yani Roma‘nın tarihine yolculuk için bu kalıntıları gezmenizi kesinlikle öneririm.
 

Kalıntılar arasında yüzlerce yıl öncesine gidiyor ve buradan Colosseum (Kolezyum)’a ulaşarak tarihe doyuyoruz. 

Colosseum (Kolezyum)

Roma’nın hatta İtalya’nın en önemli tarihi ve turistik yapılarından biri olan Colosseum aslında bir açık hava arkeoloji müzesi. Binlerce yıl öncesine dayanan yapının bazı yerleri elbette yıpranmış, yıkılmış. Dolayısıyla  Colosseum nasıl diye  sorarsanız dışardan kesinlikle muazzam ama açıkçası bütün Spartacus sezonlarını üst üste izleyip gittiğimiz için nedense ben hayal kırıklığı yaşadım. Ne bekliyordun, gladyatör mü görecektin diyebilirsiniz ama içerisinin dışarıdan bakıldığında hissettirdiği kadar iyi korunamamış olduğu bir gerçek. Roma Forumu ve Colosseum  için bilet 16 euro olmakla birlikte Colosseum her ayın ilk pazarı ücretsiz. Vatikan’da olduğu gibi burası için için de önerim ya sabah erken saatlerde yada akşama doğru gitmeniz, yoksa güneşin altında sıra beklemekten beklediğiniz yerde yorulabilirsiniz.

80 kemerli girişi olan Colosseum, 55 bin seyirci kapasiteli bir arena. 188 metre uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde bir elips formunda olan yapının en yüksek duvarı tam 49 m.  Yukarıda da belirttiğim gibi yapının dış duvarları daha da doğrusu kuzey duvarı görkemli bir şekilde 4 katlı kemer mimarisini koruyarak yükseliyor. Bunun birlikte güney duvarı yıkılmış, yani fotoğraflarda gördüğünüz o şahane yapı arenanın kuzey duvarı. Yıkılan taşlar Roma’daki pekçok eserin yapımında kullanılmış. Bu arada Colosseum adını, İmparator Neron’un 30 m yüksekliğindeki “Colossus” isimli heykelinden almış.

 

Kolezyum ve Roma Forum’u Ulaşım

Bizim yaptığımız gibi yürüyerek de ulaşabilirsiniz ancak toplu taşıma kullanacaksanız da buraya gelmek için çeşitli alternatifleriniz var. Metro ile gelmek isterseniz “Colesseo durağı” durağında inmeniz gerekiyor. 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850 ve C3 numaralı otobüslerinde Colosseum durakları mevcut. Tramvay için ise kullanmanız gereken hattın numarası 3.

Dip Not

Roma sokakları her zaman güzel her zaman romantik… Hele bir de hava kararınca, bir de yıldönümünüzse… 
 

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin