Zaman zaman hepimize gelmiyorlar mı? Ah bir gitsem buralardan dediğimiz anlar oluyor. Kendi adıma iş ciddiye binince zorluğu öne çıkıyor ve vazgeçiyorum. Bir şehir değişikliği yaptık hala kendimize gelemedik ama belki gerçekten kafaya koyanlar vardır ve bu yazı onlara yardımcı olur.

Aslına bakarsanız zaten Dünya’da pek çok ülke kendisine yatırım yapana teşvikler sağlıyor. En zorlayıcı en ketum ülkelerden biri olan İngilitere’de bile yatırım yapıyorum dediğinizde akan sular duruyor ve çeşitli vergi indirimleri hatta muafiyetleri kazanıyorsunuz. İşte Avrupa Birliği de ekonomik krizden çıkmanın yolunu daha çok yatırım yapılmasında buldu.Paranız cebinizde ve kararınızı verdiyseniz hadi o zaman sadece seçmek kalmış!

Yunanistan

Yunanistan en yakın alternatiflerden biri. Ekonomik buhranda olmalarına rağmen istedikleri tutar minimum 250.000 Euro. Bu veya daha üstü bir değerde konut sahibi olursanız size beş yıllık oturum izni sağlanıyor.

Dominik Cumhuriyeti

Tek başınıza gidecekseniz, vatandaşlık hakkı için 100.000 Dolar, eş ve çocuklarınızla ülkeye yerleşmek için 200.000 Dolar yatırım yapmanız gerekiyor.

Letonya 

Letonya bir AB üyesi…  Yabancı yatırımcılar için de çok iştahlı olduğu, sunduğu oturum izni imkanlarından belli oluyor. Büyük şehirlerden alınacak evlerde en az 143.000 Euro, kırsal kesimden ise en az 71.500 Euro harcamak gerekiyor.

Makedonya 

Makedonya, bu konuda en uygun alternatif yaratan ülkelerden… 40.000 Euro’luk gayrimenkul satın alan yabancılar bir yıllık oturma iznine sahip oluyorken; 400.000 Euro’luk yatırım yapan kişilere ise vatandaşlık hakkı veriliyor.

Ukrayna

Eğer ülkede bir şirket hesabı açıp 100.000 Dolar yatırdıysanız Ukrayna’da vizesiz giriş ve sınırsız oturum iznine sahip olabiliyorsunuz.

İspanya

İspanya’da yürürlüğe giren yasaya göre, yabancı yatırımcıya oturum izni veriliyor. bunun karşılığında ise İspanya’da 160.000 değil, 500.000 Euro‘luk konut almak gerekiyor. Böylece ev alan yabancılar oturma izninin ve vizesiz seyahat hakkının sahibi oluyor. Ayrıca yılın yarısının İspanya’da geçirilmesi gerekiyor. Böylece 10 yıl ülkede kalanlar, 10 yıl sonra vatandaşlık hakkı da elde ediyor.

Uruguay

Gidenler bilir. Uruguay çok pahalı bir ülke… Buna rağmen en refah ülkelerden biri konumunda. Uruguay’da 1.200 Dolar aylık kazancı olanlar üç yıllık geçici oturum izni ve vatandaşlık alabiliyor.

Portekiz

Ekonomik olarak negatif etkilerin en çok hissedildiği ülkelerden Portekiz’de en az 500.000 Euro değerinde konut alırsanız vizesiz dolaşım hakkına sahip oluyorsunuz. Portekiz’e özel bir diğer uygulama da, en az 10 kişiye istihdam sağlayan işyeri sahiplerine oturum izni verilmesi…

Almanya

250.000 Euro yatırımla bir iş kurarak Alman vatandaşlarına istihdam sağlayan yabancılara önce oturum, sonra vatandaşlık hakkı veriliyor.

İrlanda

İrlanda’da 400.000 Euro  değerinde gayrimenkul alanlar oturma iznine sahip oluyor.

Kanada

400.000 Dolar yatırım yapmak ve banka 800.000 Dolar’lık hesabınız karşılığında vatandaşlık hakkı elde ediyorsunuz.

Amerika Birleşik Devletleri 

ABD hükümetinin belirlediği bölgelerde 500.000 Dolar yatırım yapan veya 1 milyon Dolar sermayeli şirket kuranlara süresiz oturum hakkı veriliyor. Yatırımın 5. yılında ise vatandaşlığa geçme hakkı sunuluyor.

Bu kadar paranız varsa zaten bu listeye bile ihtiyacınız yok sanki ne dersiniz 🙂

SHARE
Previous articleYUNAN ADALARI – KAPIDA VİZE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here