Elafonisi batı Girit’in güneyinde kalan ve genellikle Yunanistan tatil reklamlarında katologlarında boy boy fotoğrafını görebileceğiniz pembe kumu, berrak suyu ile çok güzel ve farklı bir plaj.
Eh artık yaz bu kadar kapımıza dayanmışken tatil planları yapılıyorken şimdiye kadar gördüğüm en güzel deniz’den bahsetmesem olmaz.  Kabul ediyorum çok geç yazılmış bir yazı ama hiç yazmamaktan iyidir değil mi?

Elafonisi’ye Nasıl Gidilir?

Rethymno‘daki 2. günümüzde sabah erkenden -çocukla olunca bu erken tanımı min. 9.00 🙂 – çıkıyoruz yola. Chania üzerinden Elafonisi‘ye gidiyoruz. Girit‘in Chania Bölgesi‘nin güneybatısında kalan kumsal aslında sadece Yunanistan‘ın değil Dünya‘nın da en meşhur plajlarından. 
Google Maps 130 km lik yol için 2 saat 15 dk bir zaman verince kıs kıs gülüyoruz biz 1.5 saatte rahat gideriz diyoruz ama gelin görün ki o iş öyle değilmiş. Neden biliyor musunuz, çünkü adamlar bu bizim ülkenin en güzel kumsalı, çok turist çeker, aman hemen 5 şerit yol yapalım dememişler. Chania‘dan sonra yol iki şerit hatta bazı yerlerde tek şerit. Yani önce siz geçiyorsunuz sonra karşıdan gelen. Aracınız yoksa Chania’dan bineceğiniz otobüs ile de gidebilirsiniz. Bilet ücreti gidiş dönüş 22 euro.
Her ne kadar daha erken gitsek dediysek de biz öğlene doğru ancak ulaşıyoruz Elafonisi‘ye. İlk görüşte aşk diyorum ben buraya, muhteşem! Tek kelime yeter anlatmaya, nefis! Turkuaz renkte sığ deniz, incecik ışıl ışıl pembe kum taneleri gerçekten çok güzel. 

Aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılabileceği gibi 10 aylık bir bebek için ideal boyutlarda su seviyesi.

Kumsalın farklı bölgelerinde şezlonglar var. Biz eylülün ilk haftasında gittiğimiz için çok kalabalık değildi hatta denize yakın şezlong bulabildik ama sezonda çok daha kalabalık olduğu söyleniyor.


En yoğun zamanlarında günde yaklaşık 3000 kişi geliyormuş buraya dolayısıyla hele de yanınızda bir minnok varsa şezlong şemsiye bulamama ihtimalini gözönünde bulundurun veya çok erken gidin yada atın bagaja bir şemsiye.
 
 Pembe kum taneleri ışıl ışıl 


Elafonisi’ye giriş ücretsiz. Madem giriş ücretsiz o zaman 2 şezlonga dünya para isteyelim diyen de yok, toplamda 8 euro. Koruma altında bir bölge olduğu için etrafta da hiç bina vs yok ama asla kalmaz, büfeden oldukça da uygun fiyatlara çeşitli yiyecek içecek alabilirsiniz.

Yaklaşık 4 saat sığ suların ve yumuşacık kumun tadını çıkartıp yola çıkıyoruz. Nereye mi? Girit Adası‘nın en güzel şehri olan Chania‘ya.

 

Diğer gezi yazıları için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

İTALYA

YUNANİSTAN

 

TÜRKİYE

ÇEK CUMHURİYETİ

 
 

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin