“Sabah hem kahvaltı yapabilmek hem de dolaşmak için elimde şehrin haritası, erkenden kendimi dışarı attım. Evin yakınında gazete kitap ve otobüs bileti satan bir yer ve çok tatlı bir teyze var. Bir bilet aldım ve 61 numaraya binip merkeze gittim. San Babila metro durağında inip Corso Vittorio Emanuele‘yi takip ettiğinizde Piazza del Duomo‘ya çıkıyorsunuz.  Harika bir meydan… Trafiğe kapatılmış meydanlar gerçekten şehrin hayatına değer kazandırıyor diye düşünüyorum… Dünya’nın en büyük gotik katedrali olduğunu öğrendiğim Duomo di Milano‘ya gördüğüm an aşık oldum… Hem çok büyük hem de gotik mimarisiyle oldukça gösterişli…  

İlk gördüğümde ne hissettiysem bu yıl gittiğimizde de aynı şeyleri hissettim. Çok ama çok güzelsin Milano’nun Katedrali!!!

Otobüs kullanıyorsanız San Babila‘da inebilir yada metro ile meydana gelebilirsiniz. Tam meydana çıkan Duomo durağında inmeniz gerekiyor.

Duomo di Milano
“What a wonder it is! So grand, so solemn, so vast! And yet so delicate , so airy, so graceful! A very world of solid weight, and yet it seems …a delusion of frostwork that might vanish with a breath!…”
Mark Twain
  

Milano‘yu yaklaşık 200 yıl boyunca yönetmiş olan soylu Visconti ailesinden Gian Galeazzo Visconti yaptırılmasını istemiş ve 1386’da ilk taşı koymuşlar. Dile kolay 500 yıldan fazla sürmüş katedralin tamamlanması. Üstlerinde minik minik heykellerin olduğu neredeyse 135 tane kulesi var. Duomo‘nun 108 metre uzunluğundaki ana kulesinde ise Milano‘nun koruyucusu sembolü olan bir Madonna heykeli var ki hayran kalmamak elde değil.

Katedralin içerisi de dışarısı kadar görkemli. Hele bir de ayin varsa daha da etkileyici oluyor haliyle. Katedral akşam 19.00’a kadar açık. Önceki yıllarda sadece Katedralin içini gezmek istediğinizde hiçbir ücret ödemiyordunuz ama artık ücretli, 2 euro. Duomo‘nun terasına da çıkabiliyorsunuz. Açıkçası buraya kadar gelmişken çıkmakta fayda var diye düşünüyorum. 2015 fiyatları şöyle; asansörle 13 euro, yürüyerek 8 euro. Yürüyerek de çıkabilirsiniz, merdivenler sıkıntılı değil.

 

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin