SIENA’YI GÖRMEDEN DÖNME

Siena'da 1 gün

0
281
İtalya’nın güzel yollarında Siena’ya doğru gidiyoruz. Arabanız yoksa, Floransa’dan trenle geçebilirsiniz, bilet 4,5 euro ve 2,5-3 saat sürüyor yol. Siena, asıl hedefimiz olan San Gimignano’ya göre daha büyük ve aslında dışardan baktığınızda sıradan hatta özelliksiz bir İtalyan şehri. Ama arabanızı bıraktığınız yerden (park yeri bulmak heryerde olduğu gibi burada da zor) merkezine doğru yürüdükçe yine o dar sokaklar, pizzacılar, çikolatacılar, şarap butikleri sizi alıyor içine… Hemen bir harita alıyoruz, hedefimiz Piazza del Campo’yu bulmak. Meydan ilginç bir şekilde Palazzo Pubblico’ya doğru eğimli, Torre del Mangia ise Palazzo’ya bitişik. Torre del Mangia 88 mt uzunluğunda bir kule!! Güneş batmak üzere, zaten kızıl olan binalar ve meydan daha da kızıl ve çok güzel…
 
 
 

Bu meydanın en büyük özelliği Ağustosun 2. haftası yapılan eğersiz at yarışları olan Palio. Fiat arabalarına bu kentten esinlenerek isim veriyor 🙂 Palio döneminde yarışları izlemek için en uygun yerler olan meydandaki evlerin balkonları kiraya veriliyormuş ve bu şekilde ev sahipleri güzel paralar kazanıyorlarmış!

Peki yarışlar kimler arasında oluyor? Siena’nın 17 mahallesi arasında. Bu mahallelerin kendine has renkleri, kaplumbağa, salyangoz gibi simgeleri ve hatta bir flamaları var. Mahalle at yarışını kazanırsa büyük kutlamaların yapıldığı söylendi. Venedik karnavalından sonra canlı canlı görmek istediğim 2. olay olarak bu yarışları yazıyorum defterime!!

Sokaklarda bir yerden gelen güzel müzik sesine doğru yürüdüğümüzde karşımıza bir katedralin yanında jazz orkestrası çıktı. Katedral merdivenlerine oturduk, uzandık anın tadını çıkardık, hani böyle unutulmaz anlar vardır ya işte öyle harikaydı.

Akşama San Gimignano’da kalmayı planladığımız için tekrar yola çıkıyoruz ama burası da kalmak için fena olmazmış diye düşünmeden de edemiyoruz.

 

Siena’da Yemek

Siena’da daha önce araştırarak karar verdiğimiz  La Taverna di San Giuseppe’de yemek yedik. Bir şehirde 1 hafta kalsanız birgün orada birgün burada yemek yersiniz ama sadece birkaç saat geçireceğiniz bir yer için önceden azıcık araştırmakta ve rezervasyon yaptırmakta yarar var diye düşünüyorum. Burası oldukça otantik bir Toscana Restoranı. Gerçekten çok özel. Ortam, çalışanlar da cabası. Açıkçası yemek için çok büyük harcamalar yapmayı sevmeyen bizim için biraz pahalı bir akşamdı ama değdi! 2 kişi 3 çeşit yemek ve şarap için yaklaşık 65 euro gibi bir rakam ödedik. Ahh bir de nefis Tiramisu dahil bu fiyata 🙂

Adres : Via Giovanni Duprè, 132

Siena’ya daha önceki gidişimizde binaların altından küçük bir geçiş ile ulaştığınız meydanın arkasındaki pizzacıdan dilim pizza alıp meydanda yere oturarak yemiştik ve gerçekten hem çok lezzetli hem de inanılmaz keyifliydi.

FRANSA

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here