Tatilden döndükten 2 gün sonra Prag yolundayız.. Tabi deniz, kum, güneş ortalama 35 oC sıcaklıktan sonra Pragda hava sıcaklığı 16 oC uyarısı benim için olması gerektiği kadar anlamlı olmamış.. Gideceğiniz yerin hava sıcaklıklarını önceden kontrol edin, hatta etmekle de kalmayın ona uygun giyecek birşeyler götürün!!Evet evet Prag çok ama çok soğuktu 🙂

Ülkemize yaklaşık 3 saatlik uçuş mesafesindeki Prag‘da sürekli etrafınızda türkçe konuşan insanlar görecek, hele de turla geldiyseniz hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.. Türkler arasında bayağı popüler bir durumda… Bu arada biz turla gitmedik, bir kongre için oradaydık ama ne yalan söyleyim bilisel değil turistik bir gezi oldu 🙂


Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avusturya’nın doğusunda yer alan Bohemia (Bohemya) diye anılan bölgede yer alan tipik bir Orta Avrupa şehri. Çok yakın tarihe kadar içlerine kapalı doğu bloğu ülkeleri şehirlerinden biri ve bu soğuk duruş her adımınızda hissediliyor.. Mimari gerçekten çok güzel, dar, taş sokaklarda hiç durmadan saatlerce gezebilirsiniz, biz gezdik.. 

Hem havanın soğuk ve gri oluşu hem de belki savaş yıllarının aslında bizim sandığımızdan daha yakın oluşu nedeniyle insanlar çok suratsız çok mutsuz görünüyorlar.. Ya da bize öyle geldi..


Neyse, biz gezmeye geldik 🙂 Öncelikle biz 3 yıldızlı bir otel olan Fortuna City Hotel‘de kaldık. Merkeze çok yakın olduğu söylenemez ama önünde tramvay durağı vardı ve buradan bindiğimiz tramvay ile kolaylıkla Strasnicka metro durağına ulaşım mümkün oldu. Fiyatları fazlasıyla uygun bir otel ama yurt dışındaki otel sınıflandırılması sanırım bizimkinden biraz farklı.. Bizde 3 yıldızlı bir otel çok ama çok daha güzel, temiz ve konforlu olur..  Ayrıca evet, kahvaltı aşağıdaki gibi birşeydi 🙂 

 
Bütün Prag fotoğraflarında görünen, üzerindeki tarihi köprüler ile ünlü Vlatava Nehri şehiri ikiye bölüyor. Prag şehir merkezi denen yer Eski Şehir (Stara Mestro).  Eski Şehir Meydanı’nda bulunan ve 15. yy’da yapılmış olan Astronomik Saat etrafında kaç tur attığımızı inanın bilmiyorum 🙂 Hayır, tamam çok ama çok güzel de, eğer biri oradaki cafelerden birinde oturup 5 gün bizi izlese çok gülerdi sanırım halimize… 

Prag‘da toplu taşıma ile bir yerden bir yere ulaşmak çok rahat. İstatisyon adları falan ilk bakışta garip gelmese ilk günün sonunda insan alışıyor. Eski Şehir Meydanı‘na ulaşmak için aşağıdaki hatları kullanabilirsiniz;

Metro: Staromestska (line A) , Biz genelde bir önceki durakta Mustek‘de indik ve yürüdük..
Tramvay: Staromestska (trams 17, 18, 53)

Kule üzerindeki Astronomik Saat Prag‘ın sembolü niteliğinde.. Çok detaylı çok eski  (1410) bir saat.. Her saat başında yaklaşık 1 dk süren bir gösteri sunuyor size. Dolayısıyla da her saat başı kulenin önü kalabalıklaşıyor. İlk gün gittiğimizde saat başına birkaç dk kala çok eski bir araba yaklaştı kulenin önüne ve gelin ile damat indi arabadan, kulenin altında fotoğraf çektirdiler. Tabi biz hayranlıkla izledik, “Ne kadarrrr romantiiikkk!!”. Ertesi gün aynı araba yaklaştı ve aynı gelin ile damat indi 🙂 Herşey bir gösteriden ibaretmiş, tam bir hayal kırıklığı 🙂 Astronomik Saat üzerinde, güneşin ve ayın gökyüzündeki pozisyonunu ve bir takım astronomik detayları gösteren astronomik kadran ile ayları gösteren madalyonlu takvim kadranı mevcut. Saat başı 12 Havarinin figürlerinin yürüyüşü gerçekleşirken bir yandan da başka başka figürler hareket ediyorlar.

Astronomik Saatin bulunduğu Eski Şehir Meydanı’nın güney tarafında Yeni Şehir (Nove Mestro), kuzey tarafında ise ünlü Paris Caddesi (Parizka) ve Jewish Quarter (Yahudi Mahallesi) yer alıyor. Vlatava Nehri ve Eski Şehir Meydanı arasında kalan bölge Yahudi Mahallesi. 

Aşağıda görülen yapı ise Tyn Kilisesi.. Rapunzel’in kapatıldığu şatoya benzemiyor mu 🙂 

Şöyle söyleyim, Astronomik Saat’in sağından yukarı doğru yürüdüğünüzde lüks mağazaların yer aldığı Parizka Caddesi, saatin sağından yukarı doğru birazcık yürüyüp parkın bitiminden sola döndüğünüzde ise Maiselova Caddesi var. Maiselova Caddesi üzerinde Old-New Sinagog,  sağında kalan bölgede ise Yahudi Mahallesi alıyor. 

Prag Yahudilerinin dramatik kaderlerine tanıklık eden Yahudi Mahellesi’ne geçmeden önce bir rehber bilgisi paylaşmak istiyorum.. Arnavut kaldırımlarıyla bezenmiş Prag, beş bağımsız kasabadan oluşuyor: Hradčany (Kale Bölgesi), Malá Strana (Küçük Bölge), Staré Město (Eski Kasaba), Nové Město (Yeni Kasaba) ve Josefov (Yahudi Bölgesi). Bu bölgeler günümüz de Prag‘ın kalbini meydana getirmekte.. 
Yahudi bölgesinin hikayesi 13. yüzyıla kadar uzanmakta.. Prag‘da yaşayan yahudiler evlerini terketmek ve şehir sınırları içerisinde onlar için ayrılmış olan bölgede yaşamak zorunda kalmışlar.. Zamanla artan nufusları ve yaşamlarındaki kısıtlamalar bu bölgeyi kalabalık ve yaşanamaz bir hale getirmiş.. 1800’lü yılların sonundan itibaren bölgede yapısal değişiklikler yapılmış ve günümüzde görülen binaların çoğu da o dönemden geliyor.. Bununla birlikte, Prag Yahudi tarihine tanıklık yapmış çok tarihi binalar var ki çok iyi bir şekilde bugüne dek korunmuş.. Yahudi yazar Franz Kafka‘nın bir dönem ayak bastığı sokaklarda dolaşmak çok güzel ama o dönem yaşananları dinlemek, düşünmek insanın içini burkuyorYahudi Müzesi’ni gezmek isteyenler bir giriş bileti ile bölgedeki diğer tarihi sinagoglara da girebiliyorlar. Yani aslında müze anlamında bir bölge geziliyor.

Sadece Old-New Sinagog buna dahil değil, bu Sinagog 13. yüzyıl sonlarında gotik sitilde yapılmış ve Avrupa’nın en eski Sinagog’u. Yahudi müzesi cumartesi ve yahudi tatilleri dışında açık, Old-New Sinagog ise Pazar-Perşembe arası ve cuma günleri Shabbat’tan bir saat öncesine kadar açık. 

Eski Şehir Meydanı’nın batısında Vlatava Nehri üzerinde bulunan  enfes 516 m uzunluktaki Karluv Most (Charles Köprüsü) sizi şehrin diğer tarafına götürür. Köprünün bitiminde gotik mimarinin en güzel örneklerinden kuleler karşılar sizi.. Manzara büyüleyici..

Şehir küçük, ulaşım kolay.. Bol bol yürüyün, Charles Köprüsü‘nün üzerinde durun heykelleri, sokak çalgıcılarını, bohem ressamları izleyin, Prag‘ın gotik kulelerine, Vlatava‘nın hüznüne kapılın..  Prag Kalesi‘nin manzarası eşliğinde hayallere dalın..

Gerçekten köprü üzerinden bakıldığında, Prag Kalesi’nin manzarası hem gündüz hem gece muazzam.. Yürüyerek kaleye çıkabilirsiniz. Kale, içerisinde saray, kilise, müze ve sanat galerileri, bahçeler ve olağanüstü St. Vitus Katedrali‘ni barındıran bir kompleks.. 

Katedral inanılmaz görkemli bir gotik yapı..


Prag‘da her köşeden döndüğünüzde sizi hoş müzik sesleri karşılıyor.. Kiliselerden, tarihi binalardan gelen müziği dinlemek için duraklıyoruz taş, loş sokaklarda.. Klasik müzik konserleri ilanları, reklamları her yerde.. Bu şehirde yaşayan insanlar için ne büyük şans! Mutlaka gitmeniz gerekiyor… Biz Belediye Sarayı içerisinde bulunan, Prag’ın en büyük konser salonu Smetana Salonu’nda Prag Senfoni Orkestrası’nın bir konserini izleme fırsatı bulduk ki kelimeler ile anlatılamaz.. Bayıldık..

Aşağıdaki Prag Orkestralarının web sayfalarını inceleyerek, Prag’a gelmeden önce bir konser programı yapabilirsiniz;

Prag Senfoni Orkestrası ( www.fok.cz ); 
Çek Filarmoni Orkestrası ( www.czechphilharmonic.cz
Çek Ulusal Senfoni Orkestrası’ndan (www.cnso.cz )

 
Geldik en eğlenceli kısıma.. Kuklalar.. Prag kuklaları, gotik yapıları ile tam bir masal diyarı.. Ulusal Kukla Tiyatrosu’nda (National Marionette Theater) kukla oyunu izlemek isterseniz mutlaka programınızda yer açın.. Aynı zamanda buralara gelmişken sevdiklerinize, kendinize alabileceğiniz en güzel hediye de bence kukla.. Birbirinden güzel birbirinden renkli.. Hepsini alası geliyor insanın.. Matruşkaları da unutmamak gerekir ama her ne kadar bir dolu almış olsam da benim aklım yine de kuklalarda kaldı.. 10 euro’dan başlıyor fiyatlar..


Prag Ulusal Müzesi

Ulusal Müze, Prag’a gelip de gezmek isteyeceğiniz yerlerden biri. Rönesans mimarisine sahip müze görkemli merdivenleri etkileyici yapısı ile bir sarayı andırıyor. Müze 1890 yılında mimar Josef Schultz tarafından inşa edilmiş ve Prag’da ulusal kimliğin  sembolü olarak kabul edilmiştir. İki binadan oluşuyor.. Birinde sosyal konular işlenmiş diğerinde dondurulmuş hayvanlar, iskeletler.. Oldukça etkileyici.. Müzeden o kadar keyif aldık ki saatlerce dolaştıkfotoğrafları düzenleyim, daha sonra paylaşacağım 🙂

Müze ziyaret bilgileri;
Adres: Václavské náměstí 68, 115 79 Praha 1
Ulaşım: Muzeum metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Ulusal Müze Ana Binası biz ziyaret ettiğimizde açıktı ancak daha sonra başlayan yenileme çalışmaları nedeniyle kapalı. Müzenin ziyarete açık başka binaları var. Aşağıdaki web sayfasından inceleyebilirsiniz.
Giriş Ücretleri: Giriş bedeli 150 Çek Kronu’dur.
Web sitesi: http://www.nm.cz/


Vlatava Nehri Tekne Turları

Biz Vlatava Nehri‘ndeki akşam yemekli tekne turlarına da katıldık ama verdiğimiz parayı da düşününce (40 euro) açıkçası aman aman gelmedi. Gündüz ve akşam düzenleniyor turlar. Belki hava çok soğuktu ve haliyle tekne dışında durmak mümkün değildi o yüzden tadını çıkaramadık, olabilir ama bence nehir kıyısında yürüyüş daha güzel. 


Prag’da Yeme – İçme

Prag‘da ne yerim ne içerim diye düşünmeyin.. Bir kere çeşit çeşit bira var, üstelik de çok ucuz.. Bir fincan kahve yerine yarım litre bira içebilirsiniz 🙂 Çek yemekleri et ağırlıklı olduğu için biz daha çok neredeyse her sokakta bulabileceğiniz minik pizzacılarda yedik.. Yemek fiyatları uygun ancak hesap geldiğinde şaşırmayın, küçük büyük heryerde servis ücreti de alıyorlar..Sonraki yazımda Karlovy Vary‘i anlatacağım.. Mustafa Kemal Atatürk’ün de zamanında tedavi için gittiği kaplıcaları ile ünlü küçük şirin kent..

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin