Emrah’ın askerliği Balıkesir’e çıkana dek hiçbir şekilde hayatımda yer almayan bir şehirdi burası. Ankara’ya 530 km olan Balıkesir’e tren, otobüs veya uçak ile ulaşabilirsiniz. Otobüsle 7-7,5 saat sürüyor. En rahatı Nilüfer Turizm. Uçak seferleri ise karşılıklı olarak şu an için haftada 2 kez. Tren yolculuğunun ne kadar rahat olduğu söylendiyse de yaklaşık 14 saatlik bir yolu gözüm kesmedi.
Yemin töreni öncesi kalacak yer ararken en önemli caddesinin Milli Kuvvetler Caddesi olduğunu, çarşısının, otellerin bu cadde etrafına yayıldığını öğrendim. Benim için google maps de bir işaretten ibaret olan yerden şu an yazıyorum. Milli Kuvvetler Caddesi Subay Orduevi ve Balıkesir Belediyesi arasından yukarı doğru çıkan yol. Yolun sol tarafının arkası Eski Kuyumcular Mahallesi, sağ tarafı ise Yıldırım ve Hisariçi Mahalleleri, daracık sokaklar dipdibe binalar.
Hemen caddenin girişine yakın Toplu Taşıma Merkezi var.  Balıkesir Terminalinden bindiğiniz otobüsten burada inebilir ve yürüyerek Milli Kuvvetler Caddesi’ne geçebilirsiniz. Bakım Onarım Bölük Komutanlığı için otobüsler de yine buradan kalkıyor.
Öncelikle söylemeliyim ki şehir beklediğimden çok daha sevimli.  Tam şehrin ortasında olmamız belki de bu izlenimi yaratmıştır. Ben her zaman severim küçük esnaf olayını. Çorapçı, terlikçi, çantacı, kahveci, terzi, esnaf lokantaları vb. hepsi minik minik. Tek ve aslında çok büyük bir dezavantajı havası, yazın eminim çok daha yaşanabilir oluyordur ama henüz kömür yakıldığı için çok kasvetli ve kirli bir havası var.
Oteller ile başlayalım, küçük yerlerde  internetten otel araştırmak hiçbir zaman kolay olmaz. Yeterince bilgi bulamazsınız, yorum okuyamazsınız. Bazen de yanlış yorumlar sizi yanıltır. Bizde öyle oldu. Her ne kadar “Balıkesir’in en güzel otelidir, şöyle iyi böyle iyidir” dense de kesinlikle Otel Basri’de kalmayın derim. Biz çok büyük hayal kırıklığı yaşadık. Kalacaksanız da söyleyin 4. kattan yer versinler çünkü sadece o katları yenilenmiş. Otel ile ilgili detaya daha fazla girmeyeceğim. Lobinin, yemek salonunun güzelliği sizi yanıltmasın, ne kahvaltısı ne de odaları sizi tatmin etmeyecektir. Oraya yerleşmeden Milli Kuvvetler caddesindeki 2 yıldızlı Otel Yılmaz’a geçiyoruz. İyi ki de öyle yapmışız. Otel Yılmaz yolun sağ tarafında biraz aşağısında ise solda 3 yıldızlı Otel Grand Yılmaz var. Biz Yılmaz’ı tercih ettik. Odalar ferah, güzel ve herşeyden önemlisi pırıl pırıl. Ayrıca tam şehrin göbeğinde, ufak tefek ihtiyaçlarınızı karşılamanız için heryer etrafınızda. -Yine Yılmaz’ın karşısında kardeş otel Otel Marmara. Odaları küçük ama hem tertemiz hem de sevimli. 
Balıkesir’de ilk yemeğimizi bir sokak arasında küçük bir köftecide yiyoruz. Dışardan bakıldığında dükkan olarak çok birşeye benzetemeyebilirsiniz. Bu köfteciyi neden bu kadar beğendiğimizi anlamanız için içerden gelen o muhteşem kokuyu almalısınız ne yazık ki, gerçekten lezzetli.  İkinci adresimiz Özkebabistan. Otel Yılmaz’ın karşısındaki sokaktan girip sağa dönünce görürsünüz, İskenderi lezzetli. İlk yediğimizde çok lezzetli gelmişti ama sonra farkediyoruz ki aslında orta karar bir iskender. Bu asker mevzusu ortaya çıkınca biraz araştırma yapmış ve Balıkesir’de mutlaka Vali Kebabı yemeliyiz sonucuna varmıştım. Meğer Vali Kebabı bizim karışık ızgaradan farklı birşey değilmiş 🙂 Özkebabistan ve diğer bütün kebapçılarda fiyatlar ortalama. Balıkesir’de bir öğün yemek yiyecek kadar zamanınız varsa kesinlikle gidin ve Yıldız Aile Lokantası’nda yemek yiyin. Ben bu kadar güzel bir nohut yediğimi hatırlamıyorum, hele o patlıcan yemeği yok mu… Offf… Izgaralar yine ortalama ama ev yemekleri gerçekten ucuz. Pilav, nohut, cacık (harika), enginar, bezelye, pırasa, ıspanak, köfte ne ararsanız var. Tatlı çeşitleri de zengin. Otel Yılmaz’dan aşağı doğru yürüyün, ilk sola dönün, ileride sağ köşede göreceksiniz. 
Kahvaltı yapmak için doğruca Neşe Abla’nın yerine gidin. 2 yeri var biri Otel Marmara’nın hemen arkasında, Neşe Abla burada. Bir de daha aşağıda daha büyük daha bol çeşitli yeri var orasıda oğlunun. Yer bulabilirseniz oturun hemen. Sucuklu yumurtaları enfes, kahvaltı tabakları şahane. Yok yok ve nasıl taze nasıl güzel. Kahvaltı tabağı sadece 5 tl 🙂
Balıkesir… Bir anda girdi hayatımıza ve bitti o dışardan bakınca kısacık görünen ama içinde olana geçmek bilmeyen dönem. Balıkesir’e askere gideceklere askerde olanlara hayırlı tezkereler diliyorum.

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin