Ilgaz’a gidiyor, bu sefer arabayla yola çıkmaya cesaret edemiyoruz. Malum araba bu yıl çok sorun çıkardı, lastikler kabak, kar yağışı yok ama yağacak diyorlar. Strese girmeye hiç mi hiç niyetimiz yok. Otobüs gidiş dönüş 40 tl, hem çok rahat hem de hemen Milli Park girişinde indiriyor. 

Ilgaz Dağı’nda konaklama için farklı seçenekleriniz var, biz Ankara Üniversitesi Tesisleri’nde kaldık. Eğer aracınız yoksa Milli Park kapısından sizi almaya birileri geliyor. Bütün oteller aynı hizmeti veriyor sanırım çünkü o yolu yürümeniz zor. Ağaçsız bir dağ olan Erciyes’ten sonra Ilgaz’da manzara gerçekten nefes kesiyor. Dağda konaklama tesisleri genelde devlet dairelerine ait. Ankara Üniversitesi’nin tesisi konusunda her ne kadar güzel yorumlar duymuş olsam da hep aklımda soru işaretleri vardı, odalar, yemekler nasıldır? Sıcak mıdır? Gerçekten beklediğimizden çok çok çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim. 

Yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor. Gittiğimizde öğlen olmuştu önce yemek yedik. Yemek açık büfe ve gerçekten güzeldi. Tabi ki her zaman olduğu gibi bir tatilin nasıl güzel geçeceği beklentilerinizle ilgili 🙂 Hiçbir zaman büyük beklentilerle yola çıkmayın hayal kırıklığı yaşarsınız. Öğle yemeğinden sonra kayaklarımızı kiralayıp sonunda piste çıktık. 

Otel ve pist arası sadece 50 metre. Erciyes’e göre çok dik ama bir o kadar da kısa bir pisti var. Ana pist 950 metreymiş. Bu sene hizmete giren teleferik çok işe yaramış, önceki yıllarda saatlerce sıra beklendiğinden bahsettiler. Şimdi hem sıra beklemiyorsunuz hem de çok hızlı bir şekilde kendinizi tepede buluyorsunuz.  
 
Gün boyu sınırsız çıkış 15 tl. Sınırsız almanızda fayda var zaten pist o kadar kısa ki 10 dk içinde inmiş oluyorsunuz, birkaç sefer çıkmak tatmin etmeyecektir. Yukarıdan ilk birkaç inişte biraz zorlandık ama sonra inanılmaz keyif aldık. Çam ormanlarının arasından lapa lapa yağan kar altında kayak yapmak çok keyif veriyor. Sadece havanın hep kapalı olması şansızlık oldu, sis manzarayı bayağı engelledi.
Teleferikten indiğiniz yerde Zirve Cafe var mutlaka bir uğrayın, sıcacık sahlep için. Bu sevimli yerin ve manzaranın tadını çıkarın.
 
 
P.S. : İyi ki arabayla çıkmamışız yola 3 gün boyunca o kadar çok kar yağdı ki, dönüşte otobüs yolda kaldı saatlerce bekledik… 🙂

Diğer gezi yazıları için tık tık!

İTALYA

YUNANİSTAN

 

TÜRKİYE

ÇEK CUMHURİYETİ

Gotik Kuleleri ile Prag


 

1 YORUM

  1. Dışarda kar havası, kayak yapmak için gidecek yer araştırırken buldum sitenizi. Hem sitenizi hem de Ilgaz ile ilgili verdiğiniz bilgileri çok beğendim :)En yakın zamanda gitmeyi düşünüyoruz.

YORUMLARINIZ DEĞERLİ

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin